Elämänmuutoksen yhtenä seurauksena syntyi hyvinvointimedia Minska, joka on vastikään laajentanut toimintaansa verkkokaupalla.
“Tänä päivänä minulle on entistä isompi intohimo se oma työ, koska koen että sillä on itseä suurempi merkitys ja tulevaisuudessa pystyn sen avulla vaikuttamaan tähän maailmaan ja ihmisiin ja luomaan parempaa huomista meille kaikille”, Ellilä sanoo.
Minskan tavoitteena on auttaa ihmisiä ilmaston ja henkilökohtaisen hyvinvoinnin kannalta hyviin valintoihin. Minskan filosofia kumpuaa Ellilän omista kokemuksista, mutta myös laajemmin ihmisten arvomaailman muutoksesta.
“Olen vahvasti sitä mieltä, että meillä on mennyt eläminen maapallolla vähän överiksi. Ei voida enää odottaa vain poliittisia päätöksiä, jotta asiat muuttuvat. On oltava rohkeita yksilöitä ja rohkeita yrityksiä, jotka lähtevät raivaamaan sitä muutosta ja kannustamaan ja haastamaan ihmisiä ottamaan vastuuta enemmän omiin käsiin”, Ellilä kuvailee yhteiskunnallista ajatteluaan.
Yksi Ellilän tavoitteista on liha– ja maitotuotteiden, valkoisen sokerin ja prosessoidun valkoisen viljan ylikäytön lopettaminen. Näillä teoilla olisi merkittäviä vaikutuksia paitsi ympäristölle, myös yksilön terveydelle ja hyvinvoinnille. Ellilä ei kannata totaalikieltäytymistä tai esimerkiksi täydellistä luopumista lihansyönnistä, vaan pieniä muutoksia yksilöiden käyttäytymiseen.
“Se [totaalikieltäytyminen] ei tule koskaan tapahtumaan. Mutta jos jokainen maapallon ihminen vähentäisi lihan kulutustaan 20%, niin puhuttaisiin jo tosi isoista vaikutuksista”, Ellilä jatkaa. “Toivon, että me ymmärtäisimme, minkälaista maapalloa me käsissämme pidämme.”